Wifi Şifre Değişimi

İnternet sağlayıcıları tarafından sağlanan wifi özelliği birçok kişinin aynı anda tek bir internete bağlanmasını ve kullanımını sağlar. Aslında çok avantajlara sahip olan bu sistem iş yerlerinde ve okullarda işlerin aksamaması adına iyi bir yöntemdir. Wifi ağları kullanıcı ve şifreler olmak üzere güvence altına alınmalıdır. Aksi takdir de internet erişimi kötü amaçlı kişiler tarafından sağlanır ve bu durum kötü sonuçla doğurabilir. Wifi özelliği taşıyan internet kullanımlarında oldukça dikkatli olunmalıdır.

Nasıl Wifi Bağlantısı Sağlanır?

İnternet sağlayıcısı olan modemler aktif olarak wifi özelliği sağlamaktadırlar. Modemlerin altında bulunan kullanıcı adı ve şifreler kişilere özel olarak firmalar tarafından belirlenir. Ancak bunun güvenilir olmadığını düşünen kullanıcılar, kullanıcı adı ve wifi şifre değişimi işlemlerini gerçekleştirebilirler. Aslında internet sağlayıcıları tarafından sağlanan kullanıcı adları farklı farklı ve kişilere yönelik olarak belirlendiğinden oldukça güvenlidirler.

Sabit internete bağlanmak istenilen cihaz üzerinden wifi özelliğinin aktif edilerek modem arkasında bulunan kullanıcı adı ve şifre kaydedilerek wifi ağlantısı kolaylıkla sağlanır. Cihaza bilgilerin kayıt edilmesi bir daha ki girişler de kullanıcı adı ve şifre istememesine yardımcı olacaktır.

Wifi Bağlantısı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Wifi bağlantılarında en önemli detay kullanıcı adı ve şifredir. Öyle ki kullanılan kullanıcı adı ve şifrenin oldukça zor olması gerekmektedir. Aksi takdir de wifi bağlantılarına kötü amaçlı kişiler tarafından erişim sağlanarak istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu anlam da wifi bağlantıları gerçekleşmeden önce mutlaka güvenlik duvarı oluşturulmalıdır.

Ayrıca wifi kullanıcı adı ve şifre tanınmayan kimse ile paylaşılmamalıdır. Unutulmamalı ki wifi bağlantısı aracılığı bilgisayarda bulunan dosya ya da gmaillere kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir. Wifi bağlantıları güvenlik duvarı ile ilgili herhangi bir problem olduğu düşünüldü zaman wifi kullanıcı adı ve wifi şifre değişimi işlemleri hemen yapılmalıdır.

Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kolay seçilen veya wifi şifresinin birçok kişi ile paylaşımı yapıldığı durumlarda wifi şifre değişimi işlemleri yapılmalıdır. İnternet sağlayıcıları olan modemler farklı farklı firmalardan dolayı ayrı ayrı modellere sahip olsalar bile bu anlam da hemen hemen aynı işlem yapılır. Wifi bağlantısının güvenlik duvarında şüphede kalındığı zaman veya güvenlik duvarında istenmeyen bağlantılar ile karşı karşıya kalındığında modemin arayüzüne girerek şifre değişimi işlemleri başlatılmalıdır.

Modem ara yüzüne ulaşım için genellikle arama çubuğuna 92.168.1.1 yazılarak enter tuşu ile erişim sağlanır. Açılan sayfada kullanıcıdan kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenir. Bu anlamda kullanıcı kısmına admin yazılarak giriş yapılabilir. Aynı zaman da şifre değişimi yapılmayacak ise internet sağlayıcısının altındaki isim girilebilir. Modemin var olan şifresi hatırlanmadığı durumlar da modemin arka kısmındaki reset tuşuna 10-15 saniye basılmalıdır. Bu işlemden sonra sisteme giriş yaparak şifre değiştirilebilir. Unutulmamalı ki şifre belirlemelerde zor ve büyük küçük harf kullanımı, işaret sembol kullanımları mutlaka kullanılmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.