İnternet Alt Yapı Başvurusu

Günlük hayatta olabildiğince çok bir kullanıma sahip olan internetler, evlere, iş yerlerine veya okullara bir alt yapı sayesinde ulaştırılır. Öyle ki internet alt yapısı bulunmadığı yerler de internet bağlantısı sağlamak oldukça zor bir durumdur. Fakat internet bağlantısı özellikle son zamanlar da büyük ihtiyaçlar içerisinde yer alır.

Alt yapı bulunmayan yerler de insanlar bu sorunu çözüme ulaştırmak adına internet alt yapı başvurusu işlemlerine başvururlar. Bu anlam da farklı farklı hizmet veren birçok firma vardır. Telekominasyon firmaları belirledikleri çalışma teknikleri ile bağlantıyı sağlarlar.

Alt Yapı Ne İşe Yarar?

İnternet bağlantısı için en temel taş olan alt yapılar, mahale, sokak ya da caddelerde bulunan internet sağlayıcılarından internet akımının yaşanan mekanlara iletilmesini ağlayan araçlardır. Bu anlam da önemli bir yere sahip olan alt yapılar, özellikle eski tip yapılar da nadiren bulunmakta hatta bazen hiç bulunmamaktadır. Alt yapı sorunu birçok insan sorun olarak kabul edilir.

Öyle ki son zamanlar da yaşanan salgın nedeni ile insanlar evlerinden çalışmakta ve öğrenciler de evlerinde eğitimlerine devam etmektedir. Tabi tüm bunlar internet aracılığı ile yapılmaktadır. Durumun böyle olması internet erişimini başlı başına bir ihtiyaç haline getirmiştir.

Alt Yapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnsanlar yaşamış oldukları mekanlara internet bağlantısı sağlamak için öncelikle alt yapı sorgulamalarını yaptırmaları gereklidir. Öyle ki alt yapı sorgulaması yapılmadan hiçbir internet başvurusu alınmaz. Alt yapı sorgulamaları internet sağlayıcı firmalar tarafından yapılmış olsa da son dönemler de e-devlet üzerinden de kişisel olarak sorgulamak mümkün hale gelmiştir.

İnternet aracılığı yapan firmalara verilen adres bilgisi ile sorgulama yapılırken, e-devlet üzerinden de kayıtlı adres için alt yapı sorgulaması yapılabilir. Sorgulama sonucunda mekanda alt yapının varolduğu görülürse internet bağlantısı sağlanabilir. Fakat sorgulama olumsuz sonuçlanır ise internet alt yapı başvurusu işlemlerinin başlatılması gerekir.

Alt Yapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alt yapı sorgulamalarının ardından olumsuz bir sonuç ile karşı karşıya kalındığında gerekli yasal yollar takip edilmelidir. İnternet alt yapı başvurusu işlemleri için öncelikle bağlı bulunan ilçedeki alt yapının hangi telekominasyon firmasına ait olduğu araştırılmalıdır.

Araştırmalar neticesinde ulaşılan firmanın şubelerin gidilerek alt yapı başvurusu için gerekli evraklar temin edilir. Evraklara ek olarak istenen belgeler hazırlanıp, evraklar da eksiksiz bir şekilde dolumu sağlandıktan sonra telekominasyon şirketinin genel merkez binasına yüz yüze veya faks yolu ile iletilir. İletinin genel müdürlüğe ulaşması ile evrak işleme alınır.

Alt Yapı Sorunu Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Alt yapı için yapılan başvurular telekominasyon şirketine ulaştıktan sonra  15 iş günü içerisinde çözüme ulaştırılır. Tabi bu süreç firmanın iş yoğunluğuna bağlı olarak değişebileceği gibi talep eden kişinin aciliyet durumuna göre de farklılık gösterebilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.