Hava Nemlendirici Tavsiye

Yazın artan ve kışın düşen havadaki nem oranının dengede tutulması insan sağlığı için çok önemlidir. Ev yaşamında kış aylarında peteklerin ya da başka türlü diğer ısıtıcıların kullanımı ile ortamda bulunan nem oranı fazlasıyla düşer. Kuru kalan havanın ise insan sağlığı için uzun sürçte negatif etkileri başlar. Üst solunum yolları ve daha pek çok sorun havanın nemsiz ve kuru olması ile zaman içinde daha kötü bir hal alır ve solunum problemlerinin kaynaklarını oluşturmaya başlar.

Hava Nemlendirici Nedir?

Hava nemlendirici çeşitleri otomatik ve manuel olarak ortama buhar yolu ile nem sağlar. Belli zaman aralıklarında ya da siz istediğinizde ev içinde ya da iş yerlerinde bulunduğunuz ortamda hava ve nem desteği sağlayarak, kuru havanın olumsuzluklarını ortadan kaldırırlar. Evlerde bulunan nem oranının %30 – %50 gibi ideal oranlarda olmasını sağlayan, genelde ufak boyutlu cihazlardır. Havadaki kötü kokuların da giderilmesini ve evlerde küf ve bakteri gibi olumsuz durumların yaşanmasını engellerler.

Hava Nemlendirici Faydaları

Hava nemlendiriciler, kapalı alanlarda ideal nem oranlarına uygun ortamı sağlayan cihazlardır. Pilli ya da şarjlı olarak kullanım imkânı sunan bu cihazlar, genel olarak belirli aralıklarla buhar şeklinde hava salınımı yaparlar. Bu sayede ortamdaki nemin belirli oranlarda kalmasını ve uygun sağlık ortamının oluşmasını sağlarlar. Bulunulan alanda havayı temizleme özelliği de bulunan bu cihazlar, deride oluşan kuruluk problemleri için de çok etkili bir tercih olacaktır.

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yazın fazla nem olması, kışın ise çok daha düşük nem oranlarının olması insanların üst solunum yolları ve diğer pek çok durum için olumsuzluk yaratır. Bu gibi durumlar için ideal nem dengesini korumak, özellikle burun ve boğaz yollarında faydalı olan bir seçim olur. Nefes darlığı, astım, KOAH, öksürük, bronşit, farenjit, göz kuruluğu, cilt kuruluğu, burun tıkanıklığı gibi pek çok çeşit sağlık sorunlarının kaynağı olan hava kuruluğuna karşın, hava nemlendiriciler basit ama çok işlevsel cihazlar olmaktadır. Özellikle bebekli ailelerin en çok başvurduğu aletlerin başında gelen bu aletler, bebeklerin hassas solunum yolları için ideal nem dengesini ev ortamında sağlayacaklardır. Aynı şekilde bebeklerin ciltlerinde kuru hava sebebi ile oluşan kuruma ve döküntü problemleri için de yine en etkili yöntemlerden biridir.

Neden Kullanılmalı?
  • Nem oranını ev içinde dengeli tutar.
  • Burun tıkanıklığı ve kuruluğu gibi problemlerin önüne geçer.
  • Buhar zerreciklerin içinde tutunan toz, kir ve koku tanecikleri ile kaliteli bir hava sağlar.
  • Yemek kokuları, sigara ya da diğer istenmedik her türlü kokuya karşı koruma sağlar.
  • Üst solunum yollarında problem yaşayan insanların daha kaliteli nefes almasını sağlayarak problemleri minimum seviyeye düşürür.
Hava Nemlendirici Tavsiyeleri

Hava nemlendiriciler klasik buhar püskürtme yolu ile çalışanlardan, aromatik uçucu yağlar ile çalışanına kadar pek çok seçenek barındırır. Aromatik difüzörler son zamanlarda en çok tercih edilen çeşitlerden biridir. Uçucu yağlar sayesinde kullanımı ile pek çok soruna da çare olur. Baş ağrısı, huzursuzluk, gerginlik ya da sinirlilik gibi olumsuzluklar için kullanılacak koku çeşitleri ile aromaterapi etkisi ve ideal nem dengesi sağlaması ile çok tercih edilirler.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.