Ev Boyama Teknikleri

Evlerde kullanılan boyalar ve yapılan işlemler evlere dair her şeyi değişime uğratırlar. Öyle ki evlerde bulunan duvarlar temiz ya da kirli, neşeli ya da hüzünlü, canlı ya da durgun bir hava verilmesinde en etkili tasarım ürünleridir. Duvarlara asılan tablolar, resimler her ne kadar bir hareketlilik kazandırmış olsalar da öncelikle duvarların pürüzsüz ve boyalı olması gerekmektedir.

Bu sebep

ile evler düzenli olarak veya yeni taşınılan evler de mutlaka boya yapılmalıdır. Boya işleri için bir ustadan yardım alınacağı gibi kişiler ev boyama teknikleri hakkında bilgi sahibi olduklarında kendileri de bu işlemi uygulayabilirler. Bu anlam da bilgi sahibi olmak duvar boyalarının eskimesini gerektirmeden renk değişikliği için de en ideal yöntemdir.

Renk Seçimlerine Dikkat Edilmeli


Ev boyama teknikleri
kapsamında yapılması gereken en baştaki detay renk seçimidir. Kullanılan mekânda olan boya rengi açık renk ise ve bu rengi koyu bir renge dönüştürülmek istediğinde öncelikle mekanın yeterli derece aydınlık olup olmadığından emin olunmalıdır.

Açık renk olan bir mekân da koyu renk kullanıldığında ortam karanlık bir görünüme sebeb olacağı düşünülürse mekan da tekrardan açık renk kullanımı daha doğru olacaktır. Fakat açık renk tonlarında değişiklikler yapılabilir.

Kullanım Alanı Fazla Olan Odalarda Koyu Renk Kullanın


Boya seçimleri yapılırken odanın gün içerisinde ne kadar kullanıldığı detayı da oldukça büyük önem taşımaktadır. Öyle ki çok fazla kullanıma sahip olan odalar da her zaman koyu renk seçimleri yapılması en doğru tecihtir. Çünkü sık kullanıma sahip olan odalar da kullanılan koyu renkler açık renk boyalara göre daha geç yıpranırlar ve kiri göstermezler. Bu anlamda açık renkleri daha az kullanıma sahip özel alanlarda ve salonlar da kullanılması daha uygundur.

Yüzeyler Boyaya Nasıl Hazırlanır?

Ev boyama teknikleri dahilinde olumlu sonuçlar elde etmek için boyama işlemine başlanılmadan önce duvar yüzeylerinin boyaya hazırlanması gerekmektedir. Duvarlar boyaya hazırlanırken öncelikle duvar zımparası ile zımparalanmalıdır. Bu sayede boyanacak olan duvar pürüzsüz bir görünüme sahip olur. Zımpara işleminin sona ermesinin ardından duvar da toz kalıntıları olur. Bu toz kalıntıları duvarı tahriş etmeyecek özelliğe sahip olan bir bez ile temizlenir. Bu boyaların temizlenmemesi aksi takdirde yapılan boyanın hem pürüzlü hem de boyanın zaman içerisinde dökülmesine yol açar.

Boyanın Rulo Yardımı İle Yapılması Önemli

Yapılan tüm işlemler ardından boya, rulo yardımı ile tüm yüzey dikkatli bir şekilde boyanır. Rulo boya fırçalarını ufak çapta boyaya bandırmak yeterli olacaktır. Boyanın rulo ile yapılması daha kolay ve pratik bir yöntemdir. Duvara bastırılmadan devam eden boya işlemi, bir kat yapıldığında başarısız olunduğunda ikinci kat uygulamaya geçilebilir. Tabi koyu renk duvarlar da üç ya da dört kat boya yapılması gerekebili

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.