Erkek Giyim Tarzları

Giyim ve moda denilince özellikle bayanların tercihleri akla gelmektedir. Bayanların moda konusundaki hassasiyetleri ve şıklığa verdikleri önem bu algının başlıca nedenidir. Bu algıyla birlikte giyim ürünleri üreticileri de bayan müşterilerinin beklentilerine uygun tarz ve modalara ağırlık vermiştir. Fakat günümüzde bu algı doğruluk payını giderek yitirmektedir. Erkeklerin şıklığa olan ilgileri her geçen gün artmakta ve modayı takip etme noktasında bayanlarla yarışır hale gelmekteler. Erkek giyim firmaları da bu gelişmelerle ürün yelpazelerini genişletmiş ve her tür giyim eşyası konusunda birbirinden şık tasarımlar sunmaya başlamıştır. Erkek giyim tarzları spor, klasik, spor-şık gibi kategorilerle belirlense de bu konuya damga vuran birçok detay yer almaktadır.

Ayakkabılarla başlayan giyim seçimleri pantolon, gömlek, takım elbise, kravat, kazak, hırka ve yelekler, kaban, mont, jean, eşofman, iç çamaşırı ve aksesuarlara kadar varabilmektedir. Şıklık ve rahatlık için her türlü giyim eşyasının seçimine dikkat etmek giyim tarzını belirlerken öncelikli olmalıdır. Günümüzde birbirinden şık ve renkli giyim malzemeleri vitrinleri süslese de ilk öncelik seçilen ürünün rahatlıkla giyilebiliyor olması ve kullanışlı olmasıdır. Elbette şık ve güzel tasarımlar da giyim seçimlerinde belirleyici olmaktadır. Dolayısıyla şıklık ve rahat kullanıma uygun seçimleri bir arada değerlendirmek ve bu doğrultuda seçimler yapmak en doğrusu olacaktır.

Erkek Giyim Tarzlarında Vücut Şeklinin Belirleyiciliği

Erkekler için giyim tarzı belirlenirken öncelikle vücut şeklinin belirlenmesi gerekmektedir. Vücudun boy, kilo, bel ve basen kalınlıkları gibi özellikleri en doğru giyim tarzının belirlenmesi için oldukça önemlidir. Kilolu ve göbekli erkek giyim tarzları zayıf erkek giyim tarzlarına göre oldukça farklı belirlenmektedir. Yine geniş basenli erkekler için pantolon seçimleri, bel ve paça özellikleri farklılık göstermektedir. Boy farklılıkları da yine seçim yaparken belirleyici olmaktadır.

Ayakkabı seçimlerinde ayak numaraları büyük olanların daha küçük bir görünüm sunan modelleri tercih etmesi avantajlı olmaktadır. Yine giyim eşyaları üzerindeki desenler de vücut yapısına uygun olarak belirlenmeli ve uygun seçimler yapılmalıdır. Tüm bu detaylar daha şık bir görünüm açısından önem taşımaktadır. Erkekler tüm bu detayları dikkate alarak tarzlarını belirlemekte ve şıklık konusuna büyük önem vermektedir. Giyim alışkanlıkları konusunda bilinçli seçimler erkekler için de geçerli hale gelmiştir. “Şıklık bayanlar içindir, erkek ne giyse olur” anlayışı günümüzde geçerliliğini yitirmiştir.

Giyim ve kıyafet seçimlerinin yanı sıra kişisel bakım seçimleri de erkeklerin büyük önem gösterdiği bir konu haline gelmiştir. Metroseksüel erkek kavramının literatüre yerleşmesiyle erkeklerde bu konudaki farkındalık ve ilgi artmış, erkekler kılık-kıyafet ve kişisel bakım tercihlerinde daha seçici olmaya başlamıştır.

Erkek Giyiminde Şıklık ve Zarafet İçin Tüyolar

Vücut şekline uygun seçimlerin yanı sıra erkek giyim tarzları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcuttur. Özellikle modanın sürekli değiştiği günümüzde bazı detaylar hiç değişmemiş, bazıları ise değişen moda ile farklılıklar göstermiştir.

Giyim tarzı belirlenirken öncelikle renk seçimine önem verilmelidir. Belirli bir renge yoğunlaşmak ve o renkle özdeşleşmek tarz yaratmak açısından önemlidir. Böylelikle o renk adeta giyim etiketiniz olacaktır ve o renk kıyafetler hep sizi çağrıştıracaktır. Mavi tonlar örneğin ideal seçimlerdir ve erkekler için her zaman modanın rengi olmuştur.

Tarzın belirlenmesi ile birlikte çevrenizdeki kişiler tarzınız hakkında bir fikre sahip olacaktır. Örneğin size kıyafet hediyesi alacak birisi önüne gelen bir giyim ürünü için “o bunu giymez” diyebilmelidir. Bu sizin bir tarzınız olduğunu ve çevrenizdekilerin bu tarzın farkında olduğunu gösterecektir. Sıcak renklerin seçimi, hırka ve yelek alternatifleri, uyumlu kombinasyonlar tarz yaratmakta önemli ve belirleyici detaylardır.

 

Önceki İçerikErkek Giyim Kombinleri
Sonraki İçerikHırka Modelleri
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.