Alışveriş Mağduru Olmayın

Son zamanlar da internet üzerinden yapılan e-ticarete büyük bir ilgi verilmeye başlandı. Öyle ki son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeni ile insanlar evlerinden çıkmayarak bütün ihtiyaçlarını internet üzerinden satın alabiliyorlar. İnternet üzerinden yapılan alışverişler de sitede yazılı olan bilgiler doğrultusunda ürün hakkında bilgi sahibi olunuyor ve satın alma işlemleri gerçekleştiriliyor.

Kargo aracılığı ile ulaşan ürünler de bazılarının istediği gelmiş olsa da bazılarının da hiç tahmin edemeyeceği ürünler geliyor. Bu anlamda e-ticaret için gerekli bilgilere sahip olarak alışveriş mağduru olmayın.

İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır?

İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda e-ticaret kanalı olan sitelere giriş yaparak arama çubuklarında alınmak istenen ürün yazılarak görüntüleme sağlanır. Bu anlam da alınacak ürün ile ilgili birçok çeşite de ulaşmak, internet alışverişlerinin avantajları içerisinde yer alır. Bu çeşitliliğin fazla olması ürün ile alakalı birçok bilgiye sahip olmak ve hatta bazen de uyun fiyata sahip olmak gibi vantajları beraberinde getirir. Ulaşılan ürünler de e-ticaret sitesinde karar kılındığında, site satın alma işlemleri sayfasına yönlendirme yapar. Açılan bu sayfada öncelikle alıcının kişisel bilgileri koruma kanunu kapsamında kişi ve adres bilgileri alınır.

Bu aşamadan sonra ödeme ekranına yönlendiren site, ödeme şeklini kredi kartı veya kapıda ödeme şeklinde ikiye ayırır. Çoğu sitelerde ise kapıda ödeme şekli bulunmamaktadır. Bu anlamda ödeme sayfasınd aürünün ödemesi yapılır ve sipariş işlemleri tamamlanmış olur. Ürün kısa zaman içerisinde firma tarafından alıcının adresine ulaşması için kargoya verilir.

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinden alışveriş yapmak her ne kadar avantajlıysa da bazen dezavantajları ile karşı karşıya kalınabilir. Bu anlamda gerekli bilgi ve desteği alarak alışveriş mağduru olmayın. Öyle ki internet üzerinden alınan ürünlerin canlısını görmek imkansız. Ürün alıcının eline ulaşana kadar alıcı ürünü göremez. Aynı zaman da kapalı kargolar ile ürün teslimi yapıldığından paket açılımı yapılmadan ürünü görmekte imkansızlıklar içerisinde yer alır.

Durumun böyle olması internet alışverişlerinde mağduriyet yaşanmasını kaçınılmaz bir hale getiriyor. Alışveriş mağduru olmamak adında öncelikle ürünün alınacağı sitenin bilinir ve güvenilir olduğuna dikkat edilmeli. Bu anlam da site için yapılan kullancı yorumlarının incelenmesi faydalı olacaktır. Aynı zaman da mümkün olduğu kadarıyla kapıda ödeme tercih edilmelidir. Kredi kartı dolandırıcılığı yapan kişilere fırsat vermemek adına en ideal ödeme şekli kapıda ödemdir. İnternette alınan ürünlerde fatura ve irsaliye çok önemlidir. Kesinlikle ürününü geri iade alan bir siteden alışveriş yapılmalı ve bu şekilde detaylara dikkat vererek alışveriş mağduru olmayın.


İnternet Alışverişlerinde
Ürünün Gelmemesi
Yapılan internet alışverişlerinde ürünün alıcısına ulaşması ortalama 5 iş günü içerisinde sağlanır. Fakat ürünün gelmemesi durumları ile de karşı karşıya kalınabilir. Bu tür durumlar da öncelikle firma ile iletişime geçilmelidir. Firmadan ürünün neden gelmediğine dair bilgi edinilemediğinde veya firmaya hiçbir ulaşım sağlanılmadığın da ise bir panik yaşanması gayet normaldir. Genellikle kredi kartı ile ödeme yapılan ürünler de yaşanan bu durum için banka ile görüşülerek kredi kartı kapanması gerçkeleştirilmelidir. Ödemesi yapılan ürünün gelmemesi durumun da tüketici haklarına başvuru yapılmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.